Stylová koláž ve stylu eklektismu

Nevíte se rozhodnout pro jeden styl? Pak je pro vás eklektismus jako stvořený.
Eklektismus, který se jako umělecký směr poprvé objevil v 19. století, kombinoval starší zdobené sloky se strohejšími. V té době byl objektem výsměchu a považován za projev neschopnosti doby vytvořit nový umělecký sloh. Až časem nabyl respekt a uznání odborníků a přenesl se do interiérového designu, kde si drží pozici dodnes.
Vyvážený mix
Dnešní eklektický styl vlastně ani nelze považovat za samostatný styl, ale za kombinaci několika stylů. Je fascinující neomezenou svobodou individuálního vyjádření i tím, že jeho kvalita se neodvíjí od výše rozpočtu. Je hlučnou vzpourou proti konvencím, nudě a průměrnosti.
Potrpí si na kontrasty. Umožňuje každému vybrat si to nejlepší z různých stylů a vytvořit spolu originální interiér s duchem výrazné osobnosti. Podmínkou k dosažení úspěšného výsledku je zdravá dávka odvahy a estetické cítění pro kombinaci zdánlivě nesourodých až protichůdných prvků.
Útulný chaos
I když z pohledu laika může eklektismus působit jako náhodně sebrány interiérové zařízení a doplňky z různých domácností, opak je pravdou. Jde o dobře promyšlené tvůrčí komponování útulného chaosu. Dobře zvládnutý eklektismus poznáte podle toho, že působí tak přirozeně, že si ho všimnete až na druhý pohled. Tvoří kompaktní, harmonicky vyvážený celek.
Bez pravidel
Pokud hledáte návod na vytvoření eklektického interiéru, vězte, že žádný neexistuje. Pravidla si volí každý sám. Malá pomůcka pro začátečníky je výběr jedné nenápadné linie, které se budete při zařizování držet. Může to být například dvou-, až trojkombinace barev, zda jeden opakující se výrazný vzor, materiál nebo tvar.
Případně vsaďte na jeden převládající styl a doplňte ho pár prvky jiného stylu. Pokud nemáte jistotu ve vzájemném ladění, nepřekračujte tuto hranici. Při přílišném vzájemném kombinování stylů, barev, vzorů a tvarů dosáhnete chaos, v němž se nebudete cítit komfortně.
Dvě možnosti
Při vlastním komponování můžete zvolit snadnější cestu s jistým výsledkem, kde na pozadí neutrálního moderního interiéru vyberete pár kontroverzních kousků. Na trhu najdete i vysloveně eklektický nábytek, který sám o sobě kombinuje několik typické prvky různých stylů. Druhá z možností je volit zařízení nesoucí se v jednom stylu, které doplníte několika solitéry charakterizujícími jiný styl.
Jak na to?
Chcete vytvořit akcenty z výrazně pestrobarevných a vzorovaných solitérů? Pak volte neutrální pozadí, ideálně bílé nebo v odstínech šedé.
Při stejném tvaru interiérového zařízení, se můžete volně pohrát s jeho barvami či dekory bez obav, že by interiér působil příliš chaoticky.