Bílý či šedý pórobeton

Ve stavebnictví je pórobeton považován za klasiku. Bílé lehké tvárnice se používají při novostavbách i rekonstrukcích. Mají výborné izolační vlastnosti, nízkou hmotnost, jsou odolné, snadno se s nimi manipuluje.
Ekologický materiál
Při výrobě pórobetonových produktů se používají přírodní suroviny: písek, vápno, cement, voda. Používá se křemičitý písek, který je nehořlavý, dobře tlumí zvuk a tepelně izoluje. Rozemletý najemno se mísí s vápnem, cementem, vodou a kypřící látkou, která v hmotě vytvoří rovnoměrné póry. Po vysušení v nich zůstává tepelně izolující vzduch. Tvárnice se po ztuhnutí vytvrdí vodní párou při teplotě 200 ° C.
Bílý nebo šedý?
Na trhu se můžete setkat s bílým a šedým pórobetonem. Rozdíl způsobuje odlišné složení. Bílý pórobeton obsahuje jako hlavní složku křemičitý písek a šedý obsahuje elektrárenský popílek. Oba materiály jsou přírodní a zdravotně nezávadné. Tvárnice se vyrábějí hladké, s perem a drážkou nebo navíc s úchytnou kapsou. Nejčastěji rozměry tvárnic na obvodové zdi mají šířku 250, 300, 375 mm, výšku 250 mm a délku. 500 mm.
Od základů až po střechu
Široký výrobní program z pórobetonu nabízí různé typy tvárnic – nosné i nenosné tvárnice, obvodové tvárnice, obloukové, systémy pro střechy i stropy. Z pórobetonu tedy jednoduše a rychle postavíte dům od sklepa až po střechu. Výhodou je vysoká rozměrová přesnost tvárnic, které mají odchylku cca 2 mm. Dům postavený z pórobetonových tvárnic o tloušťce 375 mm nemusíte dodatečně zateplovat.
Zdění z pórobetonu
Při výstavbě z jakéhokoliv materiálu je důležité dodržet správnou technologii výstavby . Při zdění z pórobetonových tvárnic se začíná osazením rohových tvárnic do vápeno-cementového lože s tloušťkou min. 20 mm. Je nezbytné dodržet vodorovnost a rovinnost zdi s ohledem na výsledek, kterým má být rovný zeď. Proto se při kladení dalších tvárnic jako pomůcka používá napnutá šňůra od rohových tvárnic a vodováha. Malta se vždy nanáší na celý povrch tvárnic v tenké vrstvě. Pokud Zděte z hladkých tvárnic (bez pera a drážky) maltu třeba nanést i na svislý spoj.
Příčky v interiéru
V interiéru se používají různé formáty tvárnic. Na obezdění vany nebo překrytí rozvodů slouží tvárnice tloušťky 50 mm. Při rekonstrukci bytového jádra se používají tvárnice tloušťky 75 mm. Na výstavbu nenosných příček jsou určeny tvárnice s min. tloušťce 125 mm. Do každé druhé ložné spáry je třeba vložit ocelovou spojku ve tvaru L, kterou příčku pomocí hřebíků upevníte ke zdivu. Na pórobetonovou příčku se nemusíte obávat zavěsit kuchyňské skříňky ani zásobník vody, důležité je použít správný kotvící materiál určený do pórobetonu.